Często zadawane pytania (FAQ)

Ekipa poduszkowce.pl otrzymuje często wiele pytań związanych z pojazdami na poduszce powietrznej.
Poniższe pytania zostały przygotowane w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia. Zarówno osoby zainteresowane kupnem nowego poduszkowca jak i nasi dotychczasowi klienci oczekują wyczerpujących odpowiedzi.
Mamy nadzieję, że pytania i odpowiedzi pomogą Państwu i rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące tych niecodziennych pojazdów.
Jeżeli poniższa lista nie odpowiedziała na nurtujące Państwa pytania prosimy śmiało dzwonić lub pytać za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Jak długo muszę się uczyć aby polecieć poduszkowcem?

Poduszkowce marki EUROHOVER są niezwykle łatwe w nauce prowadzenia. Zostały zaprojektowane w taki sposób aby maksymalnie ułatwić sterowanie używając jedynie kierownicy i manetki gazu. Przeciętna osoba uczy się prowadzić poduszkowiec w stopniu podstawowym w około 15 minut. Oczywiście żeby wykorzystać pełne możliwości poduszkowca na lądzie i wodzie potrzeba nieco więcej czasu.

Jaka jest maksymalna prędkość poduszkowca?
Sportowo-rekreacyjne poduszkowce EUROHOVER rozpędzają się do prędkości 75 km/h, w zależności od modelu silnika oraz uwarunkowań terenu. Jakkolwiek posiadamy także poduszkowiec rajdowy osiągający prędkości powyżej 130 km/h.

Czy poduszkowce są przyjazne dla środowiska?

Poduszkowiec EUROHOVER podczas lotu nie powoduje powstawania fal i nie wydala spalin do wody. Bardzo niewielki nacisk na podłoże, lżejszy niż kaczka stojąca na nodze powoduje, iż poduszkowiec w przeciwieństwie do innych pojazdów może przejechać po kurzym jaju nie powodując pęknięcia skorupki. EUROHOVER nie ma śruby ani innych części pod wodą, które mogły by uszkodzić wodny ekosystem. Tak więc jest to idealny pojazd do używania w na wymagających troski zbiornikach.

Gdzie można zwodować poduszkowiec?
Poduszkowiec EUROHOVER nie potrzebuje slipu dla łódek ani specjalnie przygotowanych nabrzeży czy portu. Prawie każdy brzeg jest odpowiednim miejscem do wylotu na wodę.

Jak głośny jest poduszkowiec?
Wczesne modele poduszkowców były dosyć głośne. Poprzez pewne rozwiązania konstrukcyjne polegające na odpowiednim wyprofilowaniu dolotów powietrza jak i specyficznej budowie otunelowania wentylatora udało się inżynierom z EUROHOVER przy udziale lokalnych placówek badawczych ograniczyć do minimum hałas wywołany przez wentylator i silnik. Modyfikacje technologiczne pomogły w redukcji dźwięku do ok. 80% w porównaniu do podobnych poduszkowców. Poziom hałasu jest znacznie niższy niż w przypadku helikopterów czy samolotów ultralekkich. Podczas lotu generowany jest dźwięk o wysokości ok. 80db, czyli niższy niż w wypadku wielu modeli motocykli. W porównaniu do innych pojazdów wodnych poduszkowiec nie wywołuje dźwięku uderzeń w wodę, nie słyszymy także wysokich dźwięków które towarzyszą skuterom wodnym i motorówkom skaczącym po falach. Zalecamy, aby pilot i pasażer poduszkowca wkładali słuchawki lotnicze, ale już 5-10 metrów od poduszkowca można prowadzić swobodną konwersację.

Pod jakie nachylenie poduszkowiec może podlecieć?

To zależy od odległości od wzniesienia oraz ilości pasażerów (obciążenia) poduszkowca. Niewielkie i średnie pagórki są możliwe do pokonania podczas nieprzerwanego lotu. Poduszkowiec EUROHOVER z powodzeniem pokona każdy slip dla łódek i zaparkuje na parkingu koło samochodów.

Czy poduszkowiec EUROHOVER jest wygodny podczas lotu?
Poduszka powietrzna pod poduszkowcem powoduje bardzo łagodną i płynną jazdę, dlatego poduszkowce są często wykorzystywane jako dobry pojazd dla fotografów na wodzie i lądzie. Nawet przeszkody takie jak poprzeczne garby na ulicy oraz dziury w drogach oraz niewielkie fale na wodzie nie są zauważalne.

Czy EUROHOVER wymaga serwisu?
W poduszkowcach EUROHOVER występują 2 i 4 suwowe silniki z którymi podczas prostych czynności serwisowych bez kłopotu radzą sobie mechanicy motocyklowi i samochodowi. Pełna dokumentacja silnika i pojazdu jest dostarczana przy zakupie poduszkowca. Jeżeli poduszkowiec dostarczany jest przez dealera, ma on obowiązek przeszkolić kupującego z podstawowych czynności serwisowych oraz właściwego użytkowania poduszkowca.

Jakie silniki napędzają poduszkowce?
Ultralekkie i bardzo wydajne silniki lotnicze ROTAX które można serwisować na całym świecie.

Czy poduszkowiec może zatrzymać się na wodzie?
Tak. Poduszkowce EUROHOVER posiadają pełną wyporność i mogą pozostawać na wodzie także przy wyłączonym silniku wraz z pilotem i pasażerami. Można lecieć na ryby!

Jaką odległość potrzebuje poduszkowiec aby się zatrzymać?
Droga hamowania zależy od prędkości poduszkowca oraz nawierzchni po jakiej się porusza. Z pełnej prędkości najszybciej zatrzymamy się na trawie (5-10metrów) większy dystans potrzebujemy na wodzie a największy na śniegu i lodzie. Wiele zależy też od umiejętności pilota i techniki hamowania.

Czy poduszkowiec może zabierać pasażerów?

Dysponujemy poduszkowcami mogącymi zabrać od 1 do 9 pasażerów. Najczęściej wykorzystujemy poduszkowce 2 osobowe (pilot + pasażer) ponieważ najlepiej sprawdzają się one w każdych warunkach nawet gdy teren jest niewielki. Większe poduszkowce potrzebują zwykle dużych przestrzeni (morze, największe rzeki i jeziora) z uwagi na ich większą bezwładność.

Przy jakiej pogodzie możemy latać na poduszkowcu?
Poduszkowce są odporna na niepogodę. Mogą latać także w czasie deszczu, śnieżycy i innych niesprzyjających warunków atmosferycznych w temperaturach od -20 stopni Celsjusza do +40 ,Poduszkowce marki EUROHOVER zarejestrowane są do 4 stopni w skali Bouforta. Oczywiście doświadczony pilot poradzi sobie także z większym wiatrem. Nam udawało się surfować po falach przy stanie morza 7.

Czy są różne wersje i rodzaje poduszkowców?
Tak oprócz poduszkowców sportowo-rekreacyjnych mamy również poduszkowce ratownicze, patrolowe oraz wycieczkowe posiadające ogrzewaną kabinę.

Gdzie można latać na poduszkowcu?
Praktycznie wszędzie i po każdej nawierzchni zarówno na lądzie jak i wodzie
Poduszkowce w Polsce są rejestrowane jako pojazdy motorowodne, do pilotowania uprawnia patent motorowodny.
Oczywiście podczas lotów na trawie, śniegu, piasku uprawnienia te nie są wymagane.

Czy potrzebuję specjalną polisę ubezpieczeniową?
Poduszkowce EUROHOVER są zarejestrowane i ubezpieczone także nie trzeba się niczego obawiać. Oczywiście należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Jak mogę uzyskać więcej informacji na temat poduszkowców?
Prosimy śmiało kierować do nas wszelkie pytania - kontakt.